Správy

EY Podnikateľom roka 2016 Slovenskej republiky sa stal Jozef Klein, a spoločnosť Asseco Central Europe, a. s.

Bratislava 23. marca 2017 – Držiteľom titulu EY Podnikateľ roka 2016 Slovenskej republiky sa stal Jozef Klein a spoločnosť Asseco Central Europe, a.s. Prestížne ocenenie si na slávnostnom ceremoniáli v historickej budove Národnej rady Slovenskej republiky prevzal z rúk vedúceho partnera EY Mateja Bošňáka, vyhlasovateľa súťaže. Titul EY Technologický podnikateľ roka 2016 získal Ján Lunter, spoluzakladateľ spoločnosti Innovatrics, s.r.o., ktorý si zároveň odniesol aj cenu mesačníka Profit za najkrajší podnikateľský príbeh. Titul EY Začínajúci podnikateľ roka 2016 bol udelený Martinovi Adámkovi, Danielovi Novákovi a Jozefovi Šimkovi, majiteľom spoločnosti Inloop, s.r.o. Záštitu nad súťažou EY Podnikateľ roka 2016 prevzal prezident Slovenskej republiky.

„Som šťastný a veľmi si toto ocenenie vážim. Vďaka v tejto chvíli patrí najmä všetkým mojim kolegom a partnerom v celej skupine Asseco. Chcel by som povedať, že toto ocenenie nepatrí iba mne, ale je odmenou pre nás všetkých. Zároveň je to silná motivácia a povzbudenie pre ďalšie naše veľké medzinárodné projekty. Za úspechom Asseco totiž stoja najmä šikovní ľudia. Som nesmierne hrdý na to, čo sme spolu v Asseco vybudovali.“ sprostredkúva svoje pocity Jozef Klein, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva Asseco Central Europe, a.s.

„Cieľom súťaže EY Podnikateľ roka je oceniť úspešných slovenských podnikateľov, ukázať širšej verejnosti pozitívne príklady a inšpirovať všetkých, ktorí majú chuť a odvahu začať podnikať. Teší ma, že aj v aktuálnom ročníku súťaže predstavujeme podnikateľské osobnosti, ktoré prinášajú potrebné pozitívne zmeny a preberajú zodpovednosť nielen za seba, ale aj za svojich zamestnancov a ďalší rozvoj Slovenska,“ hovorí Matej Bošňák, vedúci partner spoločnosti EY v Slovenskej republike a dodáva „Víťazi, držitelia titulu EY Podnikateľ roka Slovenskej republiky, našu krajinu reprezentujú na svetovom finále v Monte Carle od roku 2007. Verím, že podnikateľský príbeh Jozefa Kleina, čerstvého držiteľa titulu EY Podnikateľ roka 2016, osloví medzinárodnú porotu tak, ako oslovil nás.“

Z viac ako sto prijatých nominácií sa tento rok do súťaže kvalifikovalo tridsaťdva podnikateľských osobností. Desaťčlenná porota súťaže hodnotila uchádzačov podľa medzinárodných kritérií: podnikateľský duch, inovácie, čestnosť a poctivosť / osobný vplyv, finančné výsledky, strategická orientácia, celoštátny/globálny dosah.

„Porota posudzovala 32 podnikateľských osobností. Boli to príbehy o šikovnosti, nápadoch a sebavedomí, ale aj o serióznosti, poctivosti a  tvrdej robote. Každý účastník súťaže je jedinečný a vynikajúci. Preto výhru za podnikateľský príbeh by si zaslúžili všetci.“ hovorí Patrick Hessel, predseda poroty a držiteľ titulu EY Podnikateľ roka 2015 a rozhodnutie poroty komentuje takto: „Jozef Klein stojí na čele spoločnosti Asseco dlhé roky. Pod jeho vedením sa firma rozrástla a začala prosperovať. Dnes patrí medzi najväčšie softvérové domy v strednej a východnej Európy.“

„Sme presvedčení, že toto ocenenie má veľký význam nielen pre víťaza, ale aj pre širokú slovenskú verejnosť. Vyzdvihuje pozitívne vzory, ukazuje príklady hodné nasledovania,“ povedal Jozef Kausich, člen predstavenstva a vrchný riaditeľ divízie Firemného bankovníctva Všeobecnej úverovej banky, ktorá je exkluzívnym partnerom súťaže.

Profil držiteľa titulu EY Podnikateľ roka 2016

Jozef Klein
Asseco Central Europe, a. s.

Po absolvovaní štúdia teoretickej kybernetiky a matematickej informatiky na matematicko-fyzikálnej fakulte a po prvej pracovnej skúsenosti v bázovom laboratóriu umelej inteligencie mu učarovalo programovanie. Dodnes ho fascinuje, ako sa dajú bežné postupy algoritmicky zhmotniť do programu na počítači a zjednodušiť tak prácu ľuďom.

Spoločnosť Asseco Central Europe (predtým Asset Soft) pôsobí na Slovensku od roku 1990. Jozef Klein v nej pracuje od roku 1996 a od roku 2002 je jej predsedom predstavenstva. Zároveň zastáva významnú funkciu CEO na úrovni Asseco Group. V nej sa podieľa na realizácii stratégie, ktorá má zo spoločnosti urobiť nadnárodného poskytovateľa softvéru a IT služieb.

Ponuku majiteľov Asset Softu zasadnúť do riaditeľského kresla Jozef Klein pôvodne dvakrát odmietol. Tú tretiu, pred 15 rokmi, napokon prijal. V tom čase sa spoločnosť nachádzala v zložitej situácii. S ambíciou nesklamať akcionárov, dosahovať lepšie výsledky, mať väčší podiel na trhu či rozšíriť pôsobnosť firmy mimo Slovenska sa vydal na neľahkú podnikateľskú cestu. Náročné obdobie, späté s hľadaním nových klientov a projektov, ale aj s úsilím zvádzať konkurenčný boj s nadnárodnými spoločnosťami, sa podarilo úspešne prekonať. Prostredníctvom akvizícií spoločnosť rozšírila svoje obchodné a investičné aktivity v regióne strednej Európy do šiestich krajín. Dnes je Asseco Central Europe so sídlom v Bratislave jedným z najsilnejších softvérových domov v strednej a východnej Európe, ktorý zamestnáva takmer 2 000 ľudí. Spoločnosť vyvíja vlastné produkty, realizuje nové typy služieb a rozširuje svoje kompetencie aj mimo IT oblasti. Asseco Central Europe je stále jediná slovenská softvérová firma kótovaná na zahraničnej burze vo Varšave.

Finalistami súťaže EY Podnikateľ roka 2016 sa okrem víťaza stali:

 • Miroslav Paľo, COMMERC SERVICE, spol. s r.o.
 • Ján Lunter, Innovatrics, s.r.o.
 • Ján Kolesár, M ä s p o m a   spol. s r.o.
 • Anton Barcík, Považská cementáreň a.s.

 

Víťazom kategórie EY Technologický podnikateľ roka 2016 sa stal spoluzakladateľ spoločnosti Innovatrics, s.r.o., Ján Lunter.

Titul EY Začínajúci podnikateľ roka 2016, určený pre podnikateľov, ktorých firmy fungujú na trhu minimálne dva a nie viac ako päť rokov, bol udelený spoločnosti Inloop, s.r.o. a jej zakladateľom Martinovi Adámkovi, Danielovi Novákovi a Jozefovi Šimkovi.

Partneri súťaže EY Podnikateľ roka 2016

Exkluzívnym partnerom súťaže je Všeobecná úverová banka, generálnym partnerom je spoločnost SAP Slovensko. Partnerom súťaže je spoločnosť Slovanet a značka Chivas Regal. Hlavným mediálnym partnerom je Rozhlas a televízia Slovenska a Rádio Slovensko, mediálnymi partnermi sú denníky Hospodárske noviny a SME, týždenník TREND, mesačník Profit, televízia TA3 a portál etrend.sk a startitup.sk.

Zloženie poroty súťaže EY Podnikateľ roka 2016

 • Patrick Hessel, predseda poroty, c2i s.r.o, EY Podnikateľ roka 2015
 • Eva Stejskalová, MicroStep, EY Podnikateľ roka 2014
 • Vladimír Šrámek, DECODOM, EY Podnikateľ roka 2013
 • Ľuboš Fellner, BUBO Travel agency, EY Podnikateľ roka 2011
 • Tomáš Bel, EXIsport, EY Podnikateľ roka 2010
 • Michal Štencl, Sygic, EY Podnikateľ roka 2009
 • Peter Zálešák, NAY, EY Podnikateľ roka 2008
 • Miroslav Trnka, ESET, EY Podnikateľ roka 2006
 • Rudolf Sivák, prorektor Ekonomickej univerzity v Bratislave
 • Róbert Šimončič, generálny riaditeľ SARIO

 

Profily finalistov a ocenených za jednotlivé kategórie

Profil EY Technologický podnikateľ roka 2016 a zároveň finalista
Ján Lunter
Innovatrics, s.r.o.

K biometrii sa dostal počas štúdia na vysokej škole Télécom ParisTech vo Francúzsku, kde sa venoval rozpoznávaniu obrazu a umelej inteligencii. V podstate náhodné objavenie skenera odtlačkov prstov ho priviedlo k biometrii, ktorá sa neskôr stala predmetom jeho podnikania. Existujúce riešenia mali nedostatky, ktoré pre Jána predstavovali výzvu, a preto sa rozhodol s technológiou pohrať a zdokonaliť ju. Spoločnosť pôvodne vznikla v Paríži a časom sa presunula na Slovensko. So súčasným počtom 72 ľudí a vyše 12-ročnou praxou sa Innovatrics zaraďuje medzi svetovú špičku v oblasti biometrických technológií zameraných na identifikáciu a verifikáciu osôb na základe odtlačkov prstov, rozpoznávania tváre a dúhovky. Ján je autorom unikátneho algoritmu, ktorý rozpozná viac ako 900 miliónov odtlačkov prstov za sekundu a patrí medzi najrýchlejšie a zároveň najpresnejšie na trhu. Cieľom Innovatricsu je prinášať inovatívne riešenia s globálnym potenciálom v biometrii, ako aj v oblasti umelej inteligencie a rozpoznávania obrazu.

Profil EY Začínajúci podnikateľ roka 2016
Martin Adámek, Daniel Novák a Jozef Šimko
Inloop, s.r.o.

Daniel, Jozef a Martin sa spoznali v roku 2011 na stretnutí Android vývojárov v Žiline. V tom čase už mali za sebou úspešné vlastné mobilné aplikácie. Jozef, ekonóm a programátor-samouk, navrhol Danielovi a Martinovi, programátorom na voľnej nohe, aby sa spojili a začali vyvíjať softvér na zákazku pre spoločnosti, ktoré ich čoraz častejšie oslovovali ako jednotlivcov. Zaujímavé je, že predtým sa nepoznali a každý z nich žije a pracuje v inom meste (Poprad, Banská Bystrica a Žilina).

Táto spolupráca na diaľku ostala v DNA firmy dodnes a firma podporuje prácu z domu alebo v jednej zo siedmich kancelárií od Popradu až po Stuttgart. Pre firmu pracuje viac ako 115 ľudí, a aj keď celý vývoj je sústredený na Slovensku a v Čechách, z týchto krajín prichádza po asi 20 percent tržieb, zvyšok je z USA a krajín západnej Európy. Medzi najväčších zákazníkov patria americký Intel, nemecký Mercedes-Benz a slovenská Tatra banka.

Od začiatku Daniel, Jozef a Martin kládli dôraz na výber tých správnych ľudí do tímu a firma sa presadzuje najmä špičkovou kvalitou odborníkov a budovaním dlhotrvajúcich vzťahov so zákazníkmi. Aj vďaka tomu sa spoločnosť Inloop dostala na celosvetový zoznam iba 25 spoločností na zákazkový vývoj softvéru certifikovaných a odporúčaných spoločnosťou Google.

Profily finalistov EY Podnikateľ roka 2016

Miroslav Paľo
COMMERC SERVICE, spol. s r.o.

Po ukončení štúdií na Technickej univerzite sa Miroslav Paľo rozhodol vycestovať do Spojeného kráľovstva, aby sa zdokonalil v jazyku a zároveň sa zúčastnil na odborných stážach v oblasti výroby rezných nástrojov a marketingu. Aj napriek krátkemu pobytu sa domov do rodinnej firmy otca a brata vracal s reálnymi kontaktmi na potenciálnych obchodných partnerov a s víziou ďalšieho rozvoja.

Už zanedlho pochopil, že venovať sa výhradne predaju nástrojov bez ich následného servisu bude stačiť na obmedzené prežitie, nie však na ďalší rozvoj. V roku 2004 investoval do prvej CNC brúsky a podstúpil vtedy extrémne riziko, kde pomer investície a následný vznik záväzkov prekračoval dosahovaný ročný zisk o viac ako 130-násobok. S vysokým nasadením, s podporou rodiny a všetkých zamestnancov tento plán vyšiel a dnes je Commerc Service lídrom v oblasti výroby mimoriadne precízneho rezného náradia pre automobilový, elektrotechnický a letecký priemysel. Firma je pionierom v oblasti výroby a inovácie rezných nástrojov, vlastní špeciálne technológie nadregionálneho významu a ako prvá na Slovensku začala s výrobou nanokompozitných povlakov a nástrojov z polykryštalického a monokryštalického diamantu. Toto prvenstvo jej ostalo aj doteraz.

Ján Kolesár
M ä s p o m a   spol. s r.o.

V roku 1991 si založil vlastné podnikanie a dnes je spoločnosť Mäspoma najväčším producentom korenín na Slovensku. V začiatkoch bola Mäspoma čisto obchodná spoločnosť, neskôr sa začala venovať vlastnému spracovaniu korenín a dodnes podporuje pestovanie koreninovej papriky na južnom Slovensku. Žitavská paprika získala jeho zásluhou ako prvý slovenský výrobok chránené označenie pôvodu a zvíťazila v nezávislých testoch kvality v Čechách i Maďarsku. Do portfólia spoločnosti dnes neodmysliteľne patrí aj spracovanie prírodných čriev a vysokokvalitná potlač umelých obalov. Prostredníctvom siedmich distribučných stredísk ponúka kompletný servis pre mäsiarsky priemysel na Slovensku i v Čechách.
Patrí medzi otvorených kritikov „manažérov za zeleným stolom“ a vyše 25 rokov razí cestu odbornosti a kvality.
Láska k potravinárstvu, najmä k domácim klobáskam, obetavosť, prirodzená dravosť a cieľavedomosť mu pomohli vybudovať dynamickú spoločnosť s rodinnou atmosférou, ktorá zamestnáva 240 zamestnancov a pokrýva viac ako tretinový podiel na trhu.

Anton Barcík
Považská cementáreň a.s.

Anton Barcík pracuje v cementárenskom priemysle vyše 40 rokov, z toho viac ako 30 rokov v Považskej cementárni a viac ako dve desaťročia firmu vedie.
Napriek tomu, že cementárenský priemysel je vo svete kartelovo organizovaný, Anton Barcík a najstaršia cementáreň na Slovensku sa vydali na cestu nezávislého výrobcu cementu v stredoeurópskom regióne.
Zodpovednosť za ďalšie výkonné a technicko-technologické napredovanie cementárne prevzal spolu s manažmentom a zamestnancami. Najvyššia kvalita produktov a služieb s referenciami o najnáročnejších stavbách doma i v zahraničí, rad rôznych ocenení za inovatívny prístup sú výsledkom firemnej kultúry, v ktorej má miesto nielen odborný rozvoj, ale aj ľudská náklonnosť a spolupatričnosť. Spoločnosť pod vedením Antona Barcíka stabilizovala svoje trhové postavenie a stará sa aj o kultúrne a duchovné blaho spolupracovníkov a celého regiónu, v ktorom pôsobí. V období, keď mentalitu súčasnej spoločnosti ničí ľahostajnosť k ostatným, sebecký životný štýl a je chladná k aktivitám poukazujúcim na kresťanské korene Európy, vybudoval pre spoločné dobro viaceré trvácne diela. To, že spoločnosť potrebuje zmenu a nemôže ostať iba bezduchým systémom, potvrdzujú tisíce ľudí, ktorí prichádzajú do Skalného sanktuária v kameňolome cementárne.

Top